אחלה בחירה

איך להשיג את העבודה הראשונה שלכם בתור פרילנסרים?

היי חברים. כשהתחלתי להתעסק בכל הנוגע לתחום התוכן והוידאו, נתקלתי בהמון חוסר מענה מצד המעסיקים אליהם פניתי. היה נדמה לי כאילו כולם רוצים פרילנסרים ובעלי מקצוע בעלי ניסיון. ואני? חדש בתחום שחוץ מהרבה תשוקה ואהבה אליו, אינו מכיר ולא יצא לו לעסוק בו יותר מידי. חשתי תסכול רב עקב חוסר ההצלחה שלי לצבור ניסיון מפני שכל המעסיקים חיפשו מישהו בעל ניסיון.


איך אני יכול להתחיל בכלל לצבור ניסיון? הרי זה סוג של ביצה ותרנגולת - אני קודם צריך לצבור ניסיון כדי למצוא עבודות, אבל כדי למצוא עבודות אני צריך ניסיון. מצד אחד, יכולתי לגמרי להבין את המעסיקים שמחפשים מישהו בעל ניסיון, אבל מנגד, הרגשתי מבולבל ואבוד בין כל בעלי המקצוע שהתחרו איתי על אותה משרה.


הפרדוקס והקלישאה של ״אני מחפש מישהו.י עם ניסיון״ הובילו אותי למצוא דרכים יצירתיות לצבירת ניסיון בתחום שלי וכך לגדול ולמצוא עבודות שמתאימות למה שרציתי ובתנאים שלי. לצערי, כשאני התחלתי לא היתה את הקהילה של התוכניסטים שמאפשרת להמון בעלי מקצוע - חסרי ניסיון ובעלי ניסיון כאחד, למצוא מגוון רחב של עבודות שיכולות להתאים למה שהם מחפשים לעשות.


כן, פרדוקס ״מציאת העבודה ללא הניסיון״ יכול לקרות לכולם - גם לסטודנטים בתחילת דרכם בתחום התוכן, העיצוב, הצילום ועוד - שרק סיימו את לימודיהם או לפני שסיימו ומחפשים כבר לעבוד בתחום ואינם מצליחים לפלס את דרכם בתוך כל התחרות של בעלי המקצוע בעלי הניסיון. זה גם יכול לקרות לחבר׳ה חדשים שעושים הסבה מקצועית (מקרה שאנחנו נתקלים בו המון בשנה האחרונה) ואינם בעלי ניסיון בתחום מסוים ולא מצליחים אפילו לגשת למעסיקים כדי למצוא עבודה.


אז מה עושים? איך אנחנו מוצאים עבודה בתחום ללא ניסיון? איך בכלל מתחילים לצבור ניסיון? אל תדאגו, כולנו באותה סירה וכולם עוברים/עברו את זה - גם אנשי מקצוע בעלי שנים רבות של ניסיון התחילו איפה שהוא. המאמר הזה נכתב כדי לעזור לכם.ן להשיג את הניסיון הנדרש כדי למצוא את העבודות שתמיד חלמתם.ן עליהם. חוץ מזה, אצלנו בקהילת התוכניסטים העלנו פוסט עם השאלה ״איך מצאתם את העבודה הראשונה?״ ואני בטוח שתוכלו למצוא המון רעיונות יצירתיים וטובים גם שם.

  1. המעסיקים רוצים ניסיון? תיצרו לעצמכם ניסיון בצורה מלאכותית. אחד הדברים החשובים להבין בתחילת הדרך, לפני שצברתם את הניסיון המתאים - הוא שאינכם מחפשים רק להרוויח כסף. אתם מחפשים להרוויח ניסיון. תפנו לעמותות, לאנשים מהתחום אותם אתם מעריכים, משפחה או חברים ופשוט תיצרו בשבילם עבודות בעלות נמוכה או ללא עלות. למה? כי כשאתם עושים עבודות בעלות נמוכה כדי לצבור ניסיון, הרוב יסכימו לנסות אם הסיכוי לבזבוז גדול בהוא קטן. אתם פשוט צוברים את הניסיון שכל כך רציתם, ולבן אדם בצד השני אין הרבה להפסיד - הוא אינו משקיע כסף ואינו משקיע משאבים ולכן רוב מוחלט מהמוזכרים למעלה אליהם תפנו - יסכימו לתת לכם את העבודה וכך תוכלו לצבור ניסיון. חוץ מזה, אנשים אוהבים מאוד לפרגן לבעלי מקצוע בתחילת דרכם, בטח כשהעבודה נעשתה בשבילם בעלות נמוכה והם אכן מרוצים מהתוצאה. כמובן שזאת החלטה שלכם בלבד האם לא לקחת תשלום כלל או לקחת תשלום נמוך משמעותית מהנורמה. חשוב שתבחרו עבודות שרלוונטיות לתחום שאתם מכוונים אליו. אל תקחו עבודות שיתנו לכם ניסיון בדברים שפחות מעניינים אתכם.ן ושפחות מושכים אתכם במסלול שאתם מנסים להתוות לעצמכם.

  2. תיצרו עבודות דמיוניות - כן אני יודע שזה נשמע מוזר, אבל זה אכן דבר שעוזר מאוד לצבירת הניסיון שלכם. מה הכוונה שלי ב״ליצור״ עבודות דמיוניות? כיתבו לדוגמא, מה הייתם אתם עושים ליום האישה, במידה והייתם חברת ״קוקה - קולה״ או מה הייתם משנים/מתקנים בקמפיין כלשהו שהם העלו לאוויר. אופציה נוספת היא, קחו לדוגמא חנות אינטרנטית למוצר שאתם מתחברים אליו באופן אישי (כדי שתרגישו את המוצר זורם בכם) וכיתבו כל דבר על המוצר שיכול לעזור לכם לצבור ניסיון. אם אתם מחפשים להיות כותבי תוכן - כיתבו על אחד המוצרים הנמכרים בחנות בהרחבה ופרטו על כל יתרונות ומעלות המוצר. אם אתם מחפשים להיות צלמים - הזמינו את המוצר אליכם הביתה, צלמו אותו וערכו אותו לפי איך שאתם חושבים והעלו את התוצאה שלכם לרשת. ישנם המון דוגמאות שיכולות לעזור לכם להבין מה אתם צריכים לעשות. בשורה התחתונה, המציאו עבודות בתחום שאתם מתעניינים בו, העלו לרשת, קבלו תגובות וביקורות ותיצרו לכם תיק עבודות. ציינו בו שזה לא נעשה באופן רשמי עבור המותג אלא כדי להדגים את הניסיון שלכם - זה מקובל.

  3. תיצרו תוכן ותהיו פעילים בקהילות - הנקודה הזאת מתחברת לנקודה הקודמת. אם אתם מחפשים להיכנס ולהתמקצע בתחום מסוים - מצאו לעצמכם את הקהילות והאתרים שיכולים לעזור לכם ולהכווין אתכם בכל תהליך בניית המקצוע שלכם. העלו פוסטים, תשאלו שאלות, שתפו מהידע שלכם, ספרו את הסיפור שלכם או מצאו כל דרך לתקשר וליצור אינטרקציות עם אנשים מהתחום אליו אתם שואפים להיכנס ולהתפתח בו. עוד דבר שכדאי לעשות זה להתחבר ולהתחבב על מנהלי קהילות משמעותיות בתחום שלכם - הם תמיד מהווים שער לעבודות.

  4. תהיו יצירתיים בקורות החיים שלכם - צרו קורות חיים יוצאי דופן שאף אחד לא יוכל לפספס. כן, גם אם אין לכם הרבה ניסיון בתחום, קורות חיים יוצאי דופן, יצירתיים ומיוחדים יוכלו לעזור לכם לבלוט אצל מעסיקים ואולי תשיג לכם את הפנייה שכל כך חיכיתם לה. קחו לדוגמא את קורות החיים היצירתיים שעלו אצלנו בקהילת פייסבוק ותבינו למה אני מתכוון בלבלוט בקורות חיים שלכם. אל תפחדו להיות יוצאי דופן. זה אף פעם לא יצר רושם שלילי.