top of page

אחלה בחירה

מהו אפקט הרשת?

עודכן: 12 בדצמ׳ 2021

היי תוכניסטים, כאן נאור. הרבה מאיתנו מייצרים תוכן - מעטים מאיתנו דואגים להפיץ אותו בצורה אפקטיבית ועל זה בדיוק אני רוצה לדבר היום - איך אני מפיץ את התוכן שלי בצורה הכי אפקטיבית שאני חושב שאפשר.


בכל פעם שאתם גולשים ברחבי הרשת, אתם מושפעים מנכסים דיגיטליים שאנשים מפעילים ומתפעלים ברמה היום יומית. הנכסים הדיגיטליים האלו יכולים להשפיע לכם על המחשבות, הרגשות, הדעות הפוליטיות, על מה לקנות ואיך אתם, החברים שלכם ומשפחתכם תופסים את העולם. הנכסים הדיגיטליים האלו באים בהמון צורות - דפי פייסבוק, עמודי יוטיוב, אינסטגרם, אתרים, בלוג, Quora וכל מה שאתם מכירים ברחבי הרשת.


אז למה אני מספר לכם את זה?

כי מעבר לכך שישנם המון נכסים דיגיטליים באינטרנט, קיים אפקט מאוד מעניין שנקרא אפקט הרשת.

מה הוא אומר? אפקט הרשת אומר כי לכל נכס דיגיטלי צריך להיות קשר בינו לבין הנכסים האחרים בהם אנחנו מפרסמים. למה? כי כאשר אני מקשר בין הנכסים הדיגיטליים שלי, אני לא רק מספק תוכן איכותי שהקורא יהנה ממנו ויפיק תועלת, אלא אני גם מעביר אותו לתכנים אחרים שיצרתי בפלטפורמות שונות וככה אוכל לגרום לו לקרוא ולהסתכל על תוכן רלוונטי בשבילו בדרכים אחרות ואגדיל את הסיכוי שהוא יחשף לתכנים שלי.


קחו לדוגמא את המאמר שפרסמתי באתר "מדריך לאפליקציית קלאבהאוס Clubhouse" שמסביר את כל העולם המרתק שיש באפליקציה שכובשת את השוק. כאשר פרסמתי את המאמר באתר, דאגתי לכך שבכל פלטפורמה שבה אני פעיל - יפורסם המאמר שכתבתי ויהיה מותאם לכל פלטפורמה והדרישות שלה. הרי פייסבוק היא לא יוטיוב.המאמר שפורסם בבלוג שבאתר, מקשר אותנו לסרטון היוטיוב שהכנתי עם הסבר על אפליקציית Clubhouse כדי שהקורא שהגיע למאמר באתר - יכנס גם לסרטון שפרסמתי ביוטיוב וככה ייחשף לעוד המון תכנים שיכולים לעניין אותו.


למה זה כל כך חשוב לנו לחשוף את הקורא שלנו לעוד תכנים ופלטפורמות שונות?

תחשבו על זה ככה- כשאני גורם לקורא לעקוב אחרי התוכן שאני מעלה באתר, זה מעולה וזה יעזור לי להגיע אליו ולספק לו תוכן איכותי. אבל, אם אני רוצה באמת למקסם את החשיפה שלי אליו ולהשפיע על אותו קורא בצורה המקיפה ביותר - אני ארצה גם שכאשר הוא נכנס ליוטיוב - אני אופיע לו גם שם. לכן, אני רוצה לגרום לאותו משתמש לעקוב אחרי בכמה שיותר פלטפורמות בהן אני משתף את התוכן שלי. למעשה מה שחשוב הוא לא רק כמות העוקבים אלא כמות הנכסים הדיגיטליים שכל עוקב חשוף בהם. אם הוא גם בקהילת הפייסבוק שלי אבל גם ביוטיוב, יש יותר סיכוי שאגיע לעיניו.


תוכלו לראות שכשאותו קורא נכנס לאתר, קורא את המאמר שלי על Clubhouse, מחליט לצפות בסרטון היוטיוב ונכנס לערוץ שלי - הוא נחשף לעוד מגוון רחב של דרכים לעקוב אחריי ולהמשיך לקבל את התוכן שלי בכל מיני פלטפורמות שונות שבהן אני מספק תוכן שיכול לעזור לאותו משתמש וככה אוכל לבלוט לאותו קורא בעוד מקומות ברשת.


אין פלטפורמה או דרך תקשורת שאני עובד איתה שלא משתפת את הקוראים שלי בכל מאמר או תוכן שאני מכין להם לינקדאין, פייסבוק, ניוזלטר במייל, בלוג באתר, יוטיוב, Quora - בקיצור, הכל.נכס מתאנדקס לעומת לא מתאנדקס

מה זה אומר נכס מתאנדקס? כשאנחנו מדברים על נכס מתאנדקס, אנחנו מתכוונים לנכס שהבוט של גוגל נכנס אליו, סרק אותו, אישר אותו וכעת - יכול להופיע בגוגל כאשר אנחנו מבצעים חיפוש במנוע. האינדוקס קורה בצורה אוטומטית בזמנים שונים על ידי המנוע האוטומטי של גוגל (Google crawler) ומתרחש לאורך זמן בהתאם לכמה שהתוכן שלכם היה מעניין ורלוונטי. האינדוקס חשוב לנו מאוד מהסיבה הפשוטה - תוכן שאונדקס הוא תוכן שישאר ברשת לאורך זמן רב ויביא לנו קהל גם בעתיד.


תוכן מאונדקס, הוא תוכן שבמידה ויהיה רלוונטי גם עוד שנתיים, שלוש או חמש שנים - הוא יופיע כאשר קורא יחפש את אותו נושא בגוגל. את התוכן שאנחנו יוצרים וכותבים, אנחנו רוצים וצריכים לשלב בין פלטפורמות מתאנדקסות (Qoura, Youtube, אתר אינטרנט, בלוג) לבין פלטפורמות שאינן מתאנדקסות (Facebook, Whatsapp, אימיילים, LinkdIn). חישבו למשל על פוסט שהעליתם בפייסבוק, היום הוא עניין ומחר אף אחד לא יראה אותו יותר. לעומת מאמר מהבלוג שלי, שיכול להביא טראפיק גם בעוד 3 שנים.


הסיבה לכך היא שערוצי ההפצה שאינם מתאנדקסים הם ערוצים שיכולים להביא לנו תנועה בצורה מהירה ובאופן ישיר ולכן אנו רוצים להפיץ את התוכן החדש בערוצים האלו ולחזק את התוכן בערוצים המתאנדקסים כדי להראות תנועה ורלוונטיות אצל קוראים וככה לסמן לגוגל כי התוכן המתאנדקס הנוכחי הוא תוכן איכותי ומקצועי.


להעלות תוכן איכותי פעם בשבוע במקום מלחמת עולם יומיומית

ישנם המוני כותבי ויוצרי תוכן שמנסים ליצור משהו כמעט בכל יום והתוצאה - תוכן לא איכותי שמתאמץ למלא את העמוד/סרטון בכמה שיותר מלל לא רלוונטי או לא מספיק מקצועי ויעיל. המטרה שלנו כשאנחנו מייצרים תוכן היא בסופו של דבר להביא ערך מקסימלי לקורא/צופה וככה לגרום לו לעקוב אחרינו ולהמשיך לצרוך מהתוכן שלנו.

תיצרו לכם לוח זמנים - לי יש טבלה עם תאריכים של חצי שנה קדימה ועם פירוט ברור איזה תוכן אני מייצר בכל תאריך ומה אני צריך כדי להכין אותו בזמן. קחו לכם לוח שנה, תדאגו שכל שבוע אתם תעלו תוכן חדש ואיכותי וככה לא תלכו לאיבוד ותישארו בפוקוס על כל מה שאתם מייצרים. וכמובן, אל תשכחו לקשר את כל הערוצים ולהיעזר באפקט הרשת.


כל תוכן שלי תמיד מקושר למטרה עסקית - לצערי לא כולם עושים את זה

בסופו של דבר, מעבר לכך שאתם מייצרים תוכן, עוזרים לאחרים וגם נהנים מכך - אתם גם רוצים להרוויח כסף. בכל תוכן שאתם מייצרים - אתם צריכים לקשר אותו למטרה עסקית שיש לכם בעסק. אם פרסמתם תוכן שמדבר על ״מוצרים שאתם חייבים כשאתם מתחילים פודקאסט״- תקשרו את אותו התוכן גם להרשמה לסדנה שלכם שמסבירה איך יוצרים פודקאסט איכותי ומקצועי. יש המון המון דוגמאות אצלי בערוצים - כל תוכן שאני יוצר, יופיע קישור שיעביר את הקורא להרשמה למטרה עסקית שאני מנסה לקדם אצלי בעסק. אל תשכחו שאתם גם רוצים להרוויח מכל התוכן והערך שאתם מייצרים אצל הקורא. כמובן לא לדחוף מסרים שיווקיים באופן בוטה, תוכן צריך להישאר ברמת העניין, אך ניתוק מוחלט שלו מאפיקי ההכנסה אינו בריא.


מעקב פדנטי אחרי המספרים

תעקבו, תנתחו ותבינו. אל תזלזלו במעקב קבוע אחרי ההתקדמות של הנכסים הדיגיטליים שלכם. אתם יכולים להבין כל כך הרבה ממעקב פדנטי בכל שבוע ולראות את גרף העלייה של העוקבים שלכם. אני, בכל יום חמישי בשעה 17:00 - עוקב אחרי ההתפתחות של הנכסים הדיגיטליים שלי ויודע בדיוק מה גרם לכל עליה ומה גרם לכל ירידה (במידה ויש). תוכלו להוריד את המסמך שהכנתי בשבילכם כדי שיהיה לכם מעקב נוח ופשוט לכל הנכסים הדיגיטליים שלכם.

כדאי בכל שבוע שאתם מבצעים את המעקב והבדיקה, לראות אילו נכסים צמחו ואילו פחות ולהפנות מהמוצלחים יותר למוצלחים פחות. אם יש נכס שלא צומח לאורך זמן - תשנו בו אסטרטגיה.


מקווה ששכנעתי אתכם להפיץ באופן שבועי ואפקטיבי :)


אז עכשיו קבלו אותי עושה walk the talk כמו שלימדתי אתכם.ן שתי פסקאות למעלה ומספר לכם.ן שאת כל האסטרטגיה הזו של אפקט הרשת, למדתי משנים של ניהול קהילות עבורי ועבור אחרים (כולל החברות הגדולות במשק הישראלי) ואני מלמד את אסטרטגיית התוכן הזו בקורס הדיגיטלי שלי. מדובר בעשרות סרטוני הדרכה פרקטיים עם סילבוס סופר מושקע במחיר סופר- סופר נוח ומשתלם של 400 שקלים. כל המידע מחכה לכם.ן בעמוד המיוחד של הקורס הדיגיטלי לאסטרטגיית תוכן.

126 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page