אחלה בחירה

קהילות תרעלה ולמה הן מסוכנות וויראליות

קהילות יכולות להפיח השראה והתעלות רוחנית בקרב בני אדם, לעזור למשפחות להתפתח, להורים להיות טובים יותר בגידול ילדים, לשכונות להיות מאוחדות ונעימות למגורים יותר. קהילות בינלאומיות יכולות להביא לחקר האמת והרחבת הידע (כמו ויקיפדיה), לפתור בעיות במדעים, בתכנות ובמדעי המחשב (כמו Github). הן יכולות לעזור לבני נוער לצאת מהארון, לספק תמיכה רגשית לאנשים בשעת צרה, ולתרום לשילובן של אוכלוסיות עם צרכים מיוחדים.


אך ישנן גם קהילות עם פוטנציאל הרסני, ובניגוד לקהילות מהסוג הטוב שלוקח זמן ממושך לבנות, את הקהילות ההרסניות קל לבנות במהירות בתיווך מספר כשלים מבניים באופן בו רשתות חברתיות מתפקדות. הקהילות האלו יכולות להוביל לקריאת תיגר על הדמוקרטיה, להפצת מידע שגוי ומטעה המסכן מיליונים ולתופעות של פילוג ושיסוי אוכלוסיות זו בזו. לקהילות האלו אני קורא ״קהילות תרעלה״ והאנשים שמנהלים אותן, המנק״לים האלו, יכולים לקחת את כל עקרונות המנק״לות שאתם לומדים על גבי הדפים האלו, למקומות האפלים, המבחילים והמסוכנים ביותר.


מרבית הרשתות החברתיות, כמו פייסבוק, לינקדאין או Reddit, פתחו את הפיצ׳רים של הקהילות והקבוצות, בדיוק כדי להעצים את הקהילות המעולות והחיוביות שהזכרתי מקודם. הן העניקו למנק״לים את האפשרות לסנן את החברים, לבחור מי נכנס ומי יישאר בחוץ. יש בכך יתרונות עצומים ביצירת תחושת שייכות ו״ביחד״. אך כמה מנהלי קהילות תרעלה, לקחו את הפיצ׳רים האלו ומיקסמו אותם לצורתו הרעילה והגועלית ביותר, על ידי קיבוץ אנשים שחושבים אותו הדבר על נושאים בעלי פוטנציאל נפיץ. בניגוד לפרסומים בפומבי של דעות קיצוניות, שהיו זוכות לביקורת מצד קולות מתונים יותר, בתוך הקהילות הרעילות, מזוקקים מסרים שליליים על ידי Like minded people, ואלו מציפים באמצעות הקהילות האלו את הרשת במסרים מבהילים, מסוכנים ובמידה רבה תלושים מן המציאות. פוטנציאל ההתפשטות של המסרים האלו הוא אדיר - וזה בדיוק מה שקורה.


אחת הדוגמאות המובהקות לכך, הן קהילות תוססות במיוחד ורעילות מאד של מתנגדי חיסונים. בקהילות האלו, מזקקים מנהלי הקהילות מסרים ויראליים נגד החיסונים, תוך התעלמות מוחלטת מדעותיהם של מדענים ושל גורמי בריאות הציבור. החיסונים מצילים מיליונים של אנשים ממגוון רחב כל כך של מחלות והצילו מאות מיליונים מנכויות, מנגעים ומפגעים שונים. אך זה ממש לא משנה למפיצי קהילות מתנגדי החיסונים, אשר עובדות ומדע הם חסרי משמעות עבורם.


בעת מגיפת הקורונה, התופעה הזו התפשטה במהירות, בלי פרופורציה בין גודל קבוצות מתנגדי החיסונים למידת החשיפה שלהם. המנגנון פשוט: קבוצה קטנה של מתנגדי חיסונים פותחת קהילה סגורה של מתנגדים, מזקקת שם מסרים ויראליים ורעילים, ומעודדת את חבריה לעוט על כל פוסט ברחבי הרשת שתומך בחיסונים, משל היו מחלה אוטו-אימיונית התוקפת קולות שפויים. כך למשל, זוהה במהלך שנת 2018 מקרה במסגרתו מועמד רפובליקני עצמאי בשם Shiva Ayyadurai, שמקורבים שלו פתחו עשרות קבוצות פייסבוק עם פרופילים מזוייפים ובנו קהילות דיגיטליות שלמות סביב תיאוריות אנטי חיסונים ואף שכנעו אמריקנים רבים להשתמש במייבשי שיער כדי להשמיד את נגיף הקורונה. טיעונים חסרי בסיס מסוג זה הציפו את הרשתות החברתיות והתפשטו שם במהירות, מזהירות את הציבור מקונספירציות חסרות שחר נגד החיסונים. בהמשך הפרק הזה, נבין מדוע המסרים הללו הם כה ויראליים. נחקור זאת לעומק.


כאן יש לומר, שאינני מתנגד לחופש דעה, וביקורת על המדע היא מבורכת, אך לעיתים קרובות מדי בשם הפוליטקלי קורקט, חופש הביטוי וכללי הנימוס, ניתן מקום לדעות מחרידות אשר מסכנות את הציבור בצורה מובהקת. במרבית הקהילות של מתנגדי החיסונים, תמצאו בעיקר אנשים שהאמת או המדע לא ממש משנים להם, אלא בעיקר הרצון להפחיד, להכעיס ולהפיץ קונספירציות חסרות שחר.


כך, מתנגדי חיסונים עצמאיים פתחו אלפי קבוצות ברחבי פייסבוק בעיצומה של מגיפת הקורונה בשנים 2019-2021, והעלו שם טיעונים שלפיהם החיסונים משמשים להשתלת שבבים בגוף המחוסן למטרת מעקב ממשלתי; טענות שלפיהן החיסונים נועדו להרעיל את הציבור ולצמצם את אוכלוסיית העולם; טענות שלפיהן החיסונים נועדו לחבר את כל המחוסנים למחשב קוונטי; טענות שלפיהן ממשלת מבצעות ניסויים סודיים בחיילים בנושאי הקורונה ועוד. חלק מהפרסומים כללו מסמכים מזויפים או התחזות לפרסומים רשמיים של משרדי ממשלה או עובדי ציבור. קשה לי אפילו לדמיין כמה אנשים מתו, דחו את החיסונים להם ולבני משפחותיהם, הדביקו אחרים בדעות שלהם - בגלל הקהילות הרעילות הללו. הרשתות החברתיות מוחקות מפעם לפעם קהילות כאלו, אך זה תלוי במדינה וברגע שבו מזהים אותן זה לעיתים כבר מאוחר מדי ואחרי שהמון נזק כבר נעשה.


הטיעונים האלו לא מתפשטים ברשת סתם כך, והם לא היו מצליחים לכבוש מהדורות חדשות בלי עוד תבלין אחד סודי שכל מנהל ומנהלת קהילה צריכים להכיר. אם תלמדו להשתמש בתבלין הזה, תוכלו להגביר את קצב ההתפשטות של הקהילה שלכם, שאני מקווה שתוכלו לקחת למקומות החיוביים ביותר. דווקא מקהילות התרעלה, תוכלו ללמוד את טכניקת ההתפשטות המהירה של הקהילות. אז מהו התבלין הזה? מהו המרכיב הסודי הזה?


אלגוריתמים כדלק לכוחות אפלים

בתוך מחשבי על, בשרתים שמצויים במשרדים בקליפורניה, שוכבות מאות אלפי שורות קוד עם יד מכו