אחלה בחירה

איך אפשר להרוויח מניהול קהילת פייסבוק?

עודכן ב: פבר 24

השאלה הזו מעסיקה מנהלי קהילות רבים שעובדים ומשקיעים זמן רב בקהילותיהם ולא רואים תמיד תמורה כספית שאפשר ללכת איתה למכולת. אם יש ברשותכם קהילת פייסבוק, כמעט בוודאות שאלתם את עצמכם איך להפוך את ההון החברתי הזה להון אמיתי. מתוקף זה שאני מנהל קהילת פייסבוק כבר יותר משלוש שנים, הנה הדרכים שאני משתמש בהן.


להוציא את הקהילה שלכם למרחב הפיזי לאירועים בתשלום

מנהלי קהילות יכולים ליצור סדרה של אירועים שרושמים להם הכנסות, כמו למשל סדנאות לחברי הקהילה בנושאים ספציפיים ומיטאפים בתשלום. כדי לעשות את זה בצורה מקצועית שווה להיעזר בתוכנת כרטוס שמקלה על כל מי שמגיע לסדנה לשלם בקלות, להוסיף לקלנדר שלו את האירוע ולקבל כרטיס דיגיטלי. קהילות רבות עושות מפגשים בתשלום וסדנאות ולכן מדוב בערוץ שיכול להכניס, בהתאם לגודל הקהילה שלכם, אלפי שקלים בחודש, כתלות כמובן במחיר הכרטיס וכמות המשתתפים.


למי זה מתאים? : קהילות בכל גודל.

מה היתרון? חיזוק הקהילתיות, העצמת מנהל הקהילה כגורם משמעותי.

מה החיסרון? דורש מאמץ שיווקי בקידום הסדנאות, דורש יכולות פרונטליות ממנהל הקהילה.


אפשר להרוויח משיתופי פעולה עם חברות ומותגים
זהירות, כי זה החלק הכי מסוכן. בשנייה שכל חברה כבר רוצה להיכנס לקהילות, אתם מאד צריכים להיזהר ולשמור על ״טוהר״ וניקיון הקהילה שלכם מתכנים פרסומיים. אנשים הופכים ל חברים בקהילה כשהיא נותנת להם ערך משמעותי, ולכן אם אתם מכניסים מותג פנימה, התייעצו עם אנשי תוכן והיו כנים עם עצמכם – אם יש לכם ספק לגבי שיתוף הפעולה,אל תעשו אותו.


חברי קהילה עלולים להגיב בכעס עליכם אם תכניסו מותגים עם מסרים פרסומיים מדי. איך כן לעשות את זה? באמצעות תוכן שאותו המותג יספק לחברי הקהילה וייתן להם משהו משמעותי. הנה רעיונות: להביא מומחה מאותה חברה עסקית שמלמד משהו את חברי הקהילה, לתת להם מוצרים להתנסויות. כדאי להיות שקופים, תמיד לומר לחברי הקהילה שהכנסתם גורם עסקי לשיתוף פעולה – זו לפחות הגישה שלנו, תהיו שקופים לגבי זה.


עוד שאלה שבטח יש לכם: איך להגיע לגורמים העסקיים שירצו לפרסם אצלכם? אני לא ממליץ לפנות אליהם בעצמכם – כי ככה הערך שלכם למעשה יורד. עדיף למפות רשימה של עסקים שהייתם רוצים שיכירו את הקהילה שלכם, ולגרום לאנשים סביבם שהם חברים משותפים איתכם לגרום להם להבין שמשהו מעניין קורה אצלכם. ככה תוכלו לגבות יותר כסף.


למי זה מתאים? : קהילות בכל גודל, אך ככל שהקהילה יותר גדולה יהיה יותר תקציב.

מה היתרון? הזדמנות להכנסה יפה, הזדמנות לתוכן איכותי לקהילה.

מה החיסרון? מסחור יתר של הקהילה בעיני חברי הקהילה, נטייה לקמפיין חד פעמי במקום להכנסות קבועות, התנגדויות אפשריות מחברי הקהילה שיש לנטרל מראש.

בכל קהילה יהיו כאלו שימתחו ביקורת כשיראו שאתם מרוויחים. הכינו את עצמכם לזה מראש.


להפוך למותג בעצמכם - שכולם רוצים לעבוד איתו

מנהלי קהילות שראיתי הופכים בהרבה מקרים לאוטוריטות בתחום שלהם. לאנשים שכולם רוצים להתייעץ איתם ומקבלים עשרות פניות מאנשים שהופכים בקלות יחסית ללקוחות. זה כמובן לוקח זמן, לא נבנה ביום וגם לא בחודש, אך זה בהחלט משהו שיכול לקרות.


לעיתים הקהילה יכולה לחזק מאד את העסק שלכם. למשל, בקהילת ״התבלינים של איילת״, אשר אותה מובילה איילת ונציה, הפעילות הענפה בקהילה מתורגמת למכירות באתר התבלינים שלה. היא ממש לא לבד, בקהילה ״תשאל עו״ד״, השאלות הרבות בקהילה הופכות בהמון מקרים ללקוחות עבור מי שפתח אותה. בקהילת ״אבא פגום״ מנהלי הקהילה אפילו פתחו קו מוצרים שמשווקים לחבריה.