top of page

אחלה בחירה

איך אפשר להרוויח מניהול קהילת פייסבוק?

עודכן: 9 בדצמ׳ 2021

השאלה הזו מעסיקה מנהלי קהילות רבים שעובדים ומשקיעים זמן רב בקהילותיהם ולא רואים תמיד תמורה כספית שאפשר ללכת איתה למכולת. אם יש ברשותכם קהילת פייסבוק, כמעט בוודאות שאלתם את עצמכם איך להפוך את ההון החברתי הזה להון אמיתי. מתוקף זה שאני מנהל קהילת פייסבוק כבר יותר משלוש שנים, הנה הדרכים שאני משתמש בהן.


להוציא את הקהילה שלכם למרחב הפיזי לאירועים בתשלום

מנהלי קהילות יכולים ליצור סדרה של אירועים שרושמים להם הכנסות, כמו למשל סדנאות לחברי הקהילה בנושאים ספציפיים ומיטאפים בתשלום. כדי לעשות את זה בצורה מקצועית שווה להיעזר בתוכנת כרטוס שמקלה על כל מי שמגיע לסדנה לשלם בקלות, להוסיף לקלנדר שלו את האירוע ולקבל כרטיס דיגיטלי. קהילות רבות עושות מפגשים בתשלום וסדנאות ולכן מדוב בערוץ שיכול להכניס, בהתאם לגודל הקהילה שלכם, אלפי שקלים בחודש, כתלות כמובן במחיר הכרטיס וכמות המשתתפים.


למי זה מתאים? : קהילות בכל גודל.

מה היתרון? חיזוק הקהילתיות, העצמת מנהל הקהילה כגורם משמעותי.

מה החיסרון? דורש מאמץ שיווקי בקידום הסדנאות, דורש יכולות פרונטליות ממנהל הקהילה.


אפשר להרוויח משיתופי פעולה עם חברות ומותגים
זהירות, כי זה החלק הכי מסוכן. בשנייה שכל חברה כבר רוצה להיכנס לקהילות, אתם מאד צריכים להיזהר ולשמור על ״טוהר״ וניקיון הקהילה שלכם מתכנים פרסומיים. אנשים הופכים לחברים בקהילה כשהיא נותנת להם ערך משמעותי, ולכן אם אתם מכניסים מותג פנימה, התייעצו עם אנשי תוכן והיו כנים עם עצמכם – אם יש לכם ספק לגבי שיתוף הפעולה, אל תעשו אותו.


חברי קהילה עלולים להגיב בכעס עליכם אם תכניסו מותגים עם מסרים פרסומיים מדי. איך כן לעשות את זה? באמצעות תוכן שאותו המותג יספק לחברי הקהילה וייתן להם משהו משמעותי. הנה רעיונות: להביא מומחה מאותה חברה עסקית שמלמד משהו את חברי הקהילה, לתת להם מוצרים להתנסויות. כדאי להיות שקופים, תמיד לומר לחברי הקהילה שהכנסתם גורם עסקי לשיתוף פעולה – זו לפחות הגישה שלנו בניהול קהילה, תהיו שקופים לגבי זה.


עוד שאלה שבטח יש לכם: איך להגיע לגורמים העסקיים שירצו לפרסם אצלכם? אני לא ממליץ לפנות אליהם בעצמכם – כי ככה הערך שלכם למעשה יורד. עדיף למפות רשימה של עסקים שהייתם רוצים שיכירו את הקהילה שלכם, ולגרום לאנשים סביבם שהם חברים משותפים איתכם לגרום להם להבין שמשהו מעניין קורה אצלכם. ככה תוכלו לגבות יותר כסף.


למי זה מתאים? : קהילות בכל גודל, אך ככל שהקהילה יותר גדולה יהיה יותר תקציב.

מה היתרון? הזדמנות להכנסה יפה, הזדמנות לתוכן איכותי לקהילה.

מה החיסרון? מסחור יתר של הקהילה בעיני חברי הקהילה, נטייה לקמפיין חד פעמי במקום להכנסות קבועות, התנגדויות אפשריות מחברי הקהילה שיש לנטרל מראש.

בכל קהילה יהיו כאלו שימתחו ביקורת כשיראו שאתם מרוויחים. הכינו את עצמכם לזה מראש.


להפוך למותג בעצמכם - שכולם רוצים לעבוד איתו

מנהלי קהילות שראיתי הופכים בהרבה מקרים לאוטוריטות בתחום שלהם. לאנשים שכולם רוצים להתייעץ איתם ומקבלים עשרות פניות מאנשים שהופכים בקלות יחסית ללקוחות. זה כמובן לוקח זמן, לא נבנה ביום וגם לא בחודש, אך זה בהחלט משהו שיכול לקרות.


לעיתים הקהילה יכולה לחזק מאד את העסק שלכם. למשל, בקהילת ״התבלינים של איילת״, אשר אותה מובילה איילת ונציה, הפעילות הענפה בקהילה מתורגמת למכירות באתר התבלינים שלה. היא ממש לא לבד, בקהילה ״תשאל עו״ד״, השאלות הרבות בקהילה הופכות בהמון מקרים ללקוחות עבור מי שפתח אותה. בקהילת ״אבא פגום״ מנהלי הקהילה אפילו פתחו קו מוצרים שמשווקים לחבריה.


לכן, ברגע שהפכתם את עצמכם למותג באמצעות הקהילה תוכלו להתחיל למכור להם מוצרים פיזיים, מוצרים דיגיטליים או שעות ייעוץ שלכם. זו אחלה דרך להרוויח מהקהילה.


חיבור הקהילה לתכנית שיווק שותפים (אפיליאייט)

למי שפחות מכיר מהי תכנית אפיליאציה, זו למעשה אסטרטגיית שיווק של חברות – הן נותנות לשותפי השיווק שלהן לינק ייחודי, ובכל פעם שמישהו קונה דרך המלצה מהלינק הייחודי הזה, משתפת החברה הגדולה את השותף בהכנסות. זו נשמעת כמו מילה מפחידה, אבל למעשה יש לא מעט קהילות שאתם מכירים וחברים בהן ועושות את זה. ב״רעות תקני למשל״, קבוצה להמלצות אופנה, בכל פעם שתיקנו חצאית מהקהילה הזו, חלק מההכנסות יעברו להנהלת הקהילה.

פתיחת חשבון אפיליאצייה היא קלה מאד, קצרה, ונכונה לתחומים רבים: אופנה, תיירות ואפילו כל ספר באמאזון שאתם ממליצים עליו יכול להיות חלק מתכנית אפיליאצייה. מדובר בשברירי אחוזים מתוך המחיר הכולל, אך בקהילות גדולות כמו ״טיסות סודיות״ שחברים בהן כמעט 200,000 איש, זה יכול להצטבר לסכומים משמעותיים.


בשורה התחתונה: יש לכם קהילה להורים לתינוקות? תעשו אפיליאצייה למוצרי תינוקות. יש לכם קהילה של קוראי ספרים? אפיליאצייה לאמאזון. קהילה טכנולוגית לג׳אגדגטים? הבנתם אותנו.


למי זה מתאים? : קהילות עם מעל 10,000 עוקבים יכולות לעסוק מזה המון כסף, מתחת לכמות כזו של אנשים, אל תצפו ליותר מעשרות דולרים בחודש.

מה היתרון? הכנסה זמינה, ארוכת טווח, משמעותית, קל לתפעול.

מה החיסרון? דורש איתור מוצרים אמין, כדאי להודיע לחברי הקהילה על זה ולנטרל התנגדויות, דורש קידום של המוצרים בקהילה באופן שוטף מה שעלול להספים אם זה בא תמיד מכם.

כמעט לכל אתר גדול יש תכנית שיווק שותפים. גגלו את שם האתר + affiliate program ותגיעו אליה.


גביית תשלום על חברות בקהילה

יש כמה קהילות שאני מכיר מלבד שלי, שעושות את זה. למשל – קהילה אחת שאנחנו חברים בה בנושאי עבודה בעולם החדש, גובה מחיר של קפה הפוך חודשי מחברי הקהילה. בקהילה שלי יש תכנית פרימיום לחברים משלמים שמקבלים יותר תוכן וגישה לעבודות והזדמנויות.

למי זה מתאים? : כל קהילה שאנשים מוכנים לשלם עליה מנוי תמורת ערך.

מה היתרון? הכנסה זמינה, חודשית, קבועה פחות או יותר.

מה החיסרון? קשה לשכנע אנשים שיש סיבה אמיתית לשלם על החברות בקהילה, צריך למצוא ערך גבוה מאד לחברות בה.
יש גם דרכים לא לגיטימיות לעשות כסף מהקהילה שמסכנות אתכם ועלולות להוביל לחסימה:

באופן רשמי, פייסבוק הודיעו כי אם אתם מוכרים או מעמידים למכירה קהילת פייסבוק, היא עלולה לסגור לכם את הקהילה ולחסום אתכם. עוד דבר שהוא תיאורטית אסור לפי פייסבוק הוא למכור את עמוד הקאבר של קהילה עבור מותג כלשהו. לא שמענו על קהילה שנסגרה בגלל זה, אבל זה דבר אסור לפי כללי השימוש של פייסבוק. שימו לב שמלבד זה, כל הדרכים שהזכרנו למעלה הן לגיטימיות ופייסבוק אפילו מעודדת מנהלי קהילות להרוויח מהן ועורכת כנסים בנושא.

את כל המידע הזה אספתי מניהול ממושך של קהילת התוכניסטים וגם משירות ניהול קהילות שלי, כך שכל מה שכתוב כאן נכתב מתוך ניסיון אישי.


עדיין אין לך אסטרטגיית תוכן וקהילה שוקקת?


אסטרטגיית התוכן והקהילה שלכם יכולות להיות שוות המון כסף ברגע שהיא תתחיל להביא לקוחות. את כל זה אני משתף בקורס אסטרטגיית התוכן ובניית הקהילה, שהוא קורס ממש מקיף ומושקע במחיר סופר- סופר משתלם של 400 שקלים. כדי באמת להבין על מה מדובר אני מזמין אתכם להציץ בסילבוס שנמצא ממש כאן כדי שתוכלו להתחיל לנהל קהילה מוצלחת בעצמכם.


אה, ואם אתם מרגישים שאתם צריכים ליווי צמוד שלי לאורך כל הדרך אז שתדעו שיש לכם בית הספר לניהול קהילות בו אני מלווה אתכם משלב הרעיון לקהילה ועד שהיא חיה, נושמת ומצליחה. את הסילבוס הסופר מושקע ואת שאר הפרטים תוכלו למצוא ממש כאן.


וכמובן שאני כאן גם למי שמעוניין או מעוניינת שאני אבנה להם את הקהילה.
680 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page