אחלה בחירה

אל תנהלו זמן. תנהלו תשומת לב

עודכן ב: 7 יונ 2020

הגיע הזמן לבחינה מדוקדקת של הדרך בה אתם.ן משתמשים.ות במכשירים סביבכם.ן.


כדי לנהל את תשומת הלב שלנו בצורה אפקטיבית, כדאי קודם כל לרדת לעומקה של הבעיה ולהבין למה צריך בכלל לנהל את תשומת לב, כמה זמן הפרעות לוקחות לנו וגם מה לעשות בעניין.


מהי ״כלכלת תשומת הלב״

אדם בשם Tristan Harris, פרש מחברת גוגל מסיבה טכנו-מוסרית. החברה, לטענתו, משתמשת במהנדסי תשומת לב כדי לגרום לכמה שיותר אנשים (״משתמשים״) להקליק ולשהות בשירותים שלה יותר מדי זמן בצורה שפוגעת להם באיכות החיים. טריסטן מסביר בטד שמצורף כאן, שהפעם האחרונה שבה רעננתם שוב ושוב את הג׳ימייל שלכם, היא לא מקרית ויש מאחוריה אנשים.

איך זה קשור לניהול זמן?


בעידן כלכלת תשומת הלב, בו חברות מוכרות יותר פרסומות ומקבלות הערכות שווי גבוהות יותר לפי כמות המשתמשים בהן, הרדיפה אחרי תשומת הלב שלנו היא גבוהה. כל נוטיפיקציה בפייסבוק, צליל הודעה מווצאפ או לייקוק באינסטגרם – יכולים להוביל אותנו לבזבוז זמן.לא, אתם לא מולטי-טאסקרים וזה כלל לא נורא

לפי המחקר של חוקרת תשומת הלב Gloria Mark, רוב האנשים הם מונו-טסקרים. כלומר, אנחנו לא יצורים שעושים מולטיטאסקינג כמו שאנחנו חושבים. האבחנה שלה חשובה, היא מסבירה שבזמן שאנחנו אומרים שאנחנו ״מולטיטאסקרים״ – אנחנו לא באמת מבצעים שתי פעולות במקביל, אלא מפצלים במהירות את תשומת הלב בין שתי משימות שונות. למשל, מענה להודעת ווצאפ ואז חזרה מיידית לעבודה על הצעת המחיר שאתם שוקדים עליה.


לפי תוצאות המחקר של גלוריה מארק, החלפה מהירה בין משימות לא מתאימה לכולם. עבור רוב האנשים, יקח לבן אדם ממוצע 16 דקות לחזור לרמת הריכוז שהיה בה לפני שהחליף בין משימות. זאת אומרת, שצורת העבודה הקלוקלת שהתרגלנו עליה – פיצול מהיר בין מסכים ואפליקציות שונות – פוגעת מאד ביכולת שלנו להתרכז ברמה גבוהה ולסיים משימות.


ככל שאתם עוברים בין יותר מסכים, יותר אפליקציות ויותר שירותים ביום – כך תגזול מכם כלכלת תשומת הלב יותר זמן ריכוז. לעיתים כמה הודעות ווצאפ או לייקים מאינסטגרם, תגרום לעבודה היותר חשובה שלכם לרדת לטימיון, לא להתרחש או להיות מבוצעת באיכות נמוכה יותר.


עבודה עמוקה Deep Work היא מושג שישנה את הצורה שבה אתם חושבים על הזמן שלכם

לשעמום יש תפקיד מכריע בריכוז. אך כלכלת תשומת הלב, בה כל חברה מנסה להפעיל כל מניפולציה אפשרית כדי ללכוד את תשומת הלב שלנו על המוצרים הטכנולוגיים שלה, הכריזה מלחמה על השעמום. כל רגע שלנו לבד, מומר מיידית בזמן פייסבוק, אינסטגרם או טויטר. או אפליקציה אחרת שאנחנו מכורים אליה.


מישהו שממש השפיע עליי בתחום הזה, הוא הסופר Cal Newport שספריו השונים חוזרים על שתי מנטרות:

  1. עבודה עמוקה: סשנים של מינימום 3 שעות רצופות ללא כל נוטיפיקציה או הפרעה טכנולוגית הן קריטיות להשגת תוצאות יוצאות דופן.

  2. שעמום: יש לו תפקיד מכריע ביצירתיות. להיתקע על אותה הבעיה כמה שעות בניסיון לפתור אותה, עדיף על לנסות לפתור ובכל פעם שנתקעים להיכנס לאינסטגרם.

  3. זמן ללא פלישה של מחשבות אחרות: הליכות ארוכות, זמן עם עצמכם בלי מוזיקה או אוזניות ברחוב, הן מאפיין של אנשים מצליחים רבים וחיוניות להשגת ריכוז גבוה.

זה הספר, למקרה שחשקתם.