top of page

אחלה בחירה

לחוסר זמינות יש השלכות. אבל היתרונות גדולים יותר

עודכן: 6 בדצמ׳ 2021

סביר להניח שפחות אנשים יאהבו אתכם, אך יעריכו יותר את התוצאות שתגיעו אליהן.


״אי אפשר להשיג אותך״; ״למה לא ענית לי להודעה?״; ״אני מפסיקה לרדוף אחריך״; ״פספסת פרוייקט שמאד רציתי אותך בו״. כל אלו הן הודעות שאני מקבל כמעט בכל שבוע והסיבה לכך - היא שאני פשוט לא מספיק זמין וביודעין. יש לכך השלכות די רציניות: אם תחליטו שאתם הרבה פחות זמינים ממה שהייתם, אנשים עשויים לתפוס אתכם כמתנשאים, לא נגישים ולחשוב שאתם ״עפים על עצמכם״ במובן הרע של הביטוי. רבים עלולים גם להיעלב, בין אם אלו אנשים שהם קולגות או חברים מהמעגל השני והשלישי.


רצוי גם להבהיר למה אני מתכוון כשאני אומר ״לא זמין״, כי זה כמובן יכול להיות שונה מאדם לאדם. הכוונה שלי היא לכך שאין לי שום התראות בטלפון הנייד, גם לא מ-WhatsApp. להודעות המסנג׳ר שאני מקבל בפייסבוק אני כמעט ולא עונה ומשתדל שלא להסתכל עליהן יותר מדי. אני לא דוגל ב-Zero Inbox והמיילים שלי יכולים להיערם לאלפים מבלי שזה יגרום לי ולו להנדת עפעף קטנטנה. לא יוצא לי לחזור באופן קפדני לכל השיחות שאני מקבל ויש לי נטייה שלא לענות למספרים שלא מוכרים לי.


ההפסד שלי מכל הפעולות האלו יכול להיות עצום. פספסתי בצורה הזו הזמנות להרצאות, הזמנות לסדנאות, את ההזדמנות להיות אורח בכנס בחו״ל שמאד רציתי להגיע אליו ובטח שכדובר. בנוסף, ישנם מספר לקוחות שאמרו לי מפורשות שהם לא מסוגלים לעבוד איתי מאחר ורמת הזמינות שלי נמוכה וביטלו התקשרויות עם החברה שלי בשווי של עשרות אלפי שקלים.


אבל יש גם יתרונות. והם הרבה יותר גדולים.

1. רכישת היכולת למיקוד-על. אנשים מבלים בממוצע כשעתיים ו-23 דקות ביום ברשתות החברתיות. גרוע מכך, השהות ברשתות החברתיות איננה רצופה ועשויה להתרחש אחת למספר דקות. בכל רגע שבו מופיע שבריר של פוטנציאל לשיעמום, כמו בעמידה בתור לרופא, בעודנו מחכים שארוחת הצהריים תתחמם בתנור או כאשר אנחנו מתמודדים עם משימה מורכבת קוגניטיבית המעייפת אותנו - אנשים ממהרים לאחת מהרשתות החברתיות כדי למצוא מעט נחמה לשכל.


בספרו Hooked, (בתרגום חופשי: ״מכורים: כיצד לבנות מוצרים שיוצרים הרגלים?״) מספר הסופר Nir Eyal כיצד הרשתות החברתיות פועלות כדי לייצר עלינו מניפולציות רגשיות אשר מכניסות אותנו אליהן שוב ושוב, על מנת למכור לנו יותר פרסומות. לא בטוחים שהטריקים הללו עובדים עליכם? נסו לחשוב כיצד אתם מגיבים בדרך כלל לסימון האדום להתראה חדשה ב-WhatsApp (האם אתם מקליקים מיד?), ההודעה על כך שחבר תייג אותך ב-Story שלו ב-Instagram (לא תבדקו?) והרצון לעשות Refresh לחלון ה-Gamil בכל כמה שניות (בחייכם, תודו בזה).


גם אם תחלקו עליי שמדובר בשעה במקום בשעתיים ביום ברשתות החברתיות ואתם נופלים בחלק המתון יותר של עקומת הפעמון לשימוש ברשתות חברתיות, בוודאי תסכימו איתי שאתם נכנסים כמה עשרות פעמים וקוטעים את חוט המחשבה שלכם. לפי המחקר של פרופסור Gloria Marc, בכל פעם שאתם מתעסקים בהתראה מהרשתות החברתיות, ייקח לכם 16 דקות לחזור לאותה רמת הריכוז. הזכרתי את המחקר שלה בוידאו הזה:


המשמעות של הפרעות מתמידות לתשומת הלב, היא איבוד המיקוד. קשה מאד להגיע לביצועים מדהימים, כאשר משימות אשר דורשות רמת תפקוד קוגניטיבי גבוהה נקטעות שוב ושוב. נסו לחשוב על הפעם האחרונה שהתמודדתם עם משימה מורכבת, לכמה הסחות דעת הייתם חשופים? למעשה, עד שלא קראתי את הספר Deep Work מאת Cal Newport, לא הבנתי עד כמה זמני עבודה רצופים הם משמעותיים להשגת ביצועים מעולים. בספר, טוען ניופורט שתוצאות יוצאות דופן, ניתנות להשגה באמצעות השתעממות על אותה הבעיה, באמצעות היכולת לטפח הרגלים של ריכוז מוחלט במשימה ללא כל הפרעה. בזכות הספר, החלטתי להטמיע 3 שעות עבודה בכל יום שהן נטולות לקוחות, אנשים והודעות.2. יכולת תמרון אסטרטגית ולא טקטית. באחד הפודקאסטים החביבים עליי בשפה העברית, ״אסור להשוות״ שמעתי הגדרה מצויינת למילה טקטיקה והגדרה עוד יותר מצויינת למילה אסטרטגיה. טקטיקה (ציטוט לא מדוייק) היא היכולת לבחור מהי האופציה הנכונה מתוך סל אופציות קיים. כלומר, אם אתם גנרל במלחמה, ועליכם לבחור בין פלישה מההר, מהמישור או מהים, אתם תדעו לבחור נכונה מאיזה אפיק לפלוש כדי להכניע את האוייב. אך מהי אסטרטגיה? בדרך כלל כשאומרים את המילה הזו, מתכוונים לטווח הארוך וכאשר אומרים טקטיקה מתכוונים לטווח הקצר. אבל זה לא מספיק מדוייק, ההגדרה ששמעתי בפודקאסט היתה נהדרת והיא ״אסטרטגיה היא היכולת לדעת מה לעשות כשלא ברור מהן האופציות״.


הניתוק אשר יזמתי והשגתי לעצמי מהסביבה המיידית, מאפשר לי, כשאני עובד על ניהול קהילה או אפילו על כתיבת תוכן חדש, לקבל החלטות הרבה יותר אסטרטגיות ללא כל הפרעה לתשומת הלב. חישבו למשל על אדם אשר מתעורר בכל יום ופותח את ה-WhatsApp שלו ביחד עם עיניו - הדופק שלו יעלה ממייל שעליו להתייחס אליו, לקוח או מכר ישלח אליו לביצוע משימה שעליו לעשות ובצורה די מהירה, היום שלו עשוי להפוך לסדרת פעולות טקטיות שמממשות אסטרטגיה של אדם אחר. כאשר אני בוחר ביודעין לנתק את עצמי מהודעותיהם (שהן לרוב בקשות) של אחרים, אני מסוגל להתוות את האסטרטגיה והמהלכים שלי בצורה נבונה ומושקעת יותר. זה לא אומר שאם תהיו פחות זמינים תהפכו לאסטרטגים מצויינים במהירות, אבל זה כן אומר שיש סיכוי לא רע שתוכלו להשקיע זמן ממושך יותר באסטרטגיה שלכם מאשר אחרים ולעסוק יותר בתכנון מאשר בביצוע.

אני לא עובד לפי הרגשה ספונטנית ואינטואיציה, אלא לפי תכנון. כאשר אני מתרכז, אני פותח את טבלת המשימות שלי ומתחיל לבצע משימות מתוך האסטרטגיה בזו אחר זו. היכולת הזו להיות אסטרטג, היא לדעתי פריווילגיה שזכיתי בה ברגע שויתרתי על זמינות גבוהה בטלפון הנייד. חשבו על זה, מדוע שלכל אדם בעולם תהיה היכולת לקבל את תשומת ליבכם? באנגלית אומרים To pay attention (בתרגום חופשי: לשלם תשומת לב) וכאשר אנחנו מעניקים למישהו תשומת לב אנחנו ״משלמים״ לו את הזמן שלנו, בו יכולנו אלטרנטיבית לעשות דבר אחר.


3. הזמן שלכם יתחיל להיות יקר לאנשים וגם לעצמכם, שזה לא פחות חשוב. כאשר אתם זמינים מדי, אנשים ישתמשו בזמן שלכם בצורה נדיבה יותר עם עצמם וללא התחשבות בצרכים שלכם. מענה מיידי לכל מייל, מה שנקרא ״רספונסיביות״ יכולה להעיד שאתם אמנם מאד מהירים ושירותיים, אך גם שלא העמקתם בסוגייה ושיש לכם מספיק זמן כדי לענות בכל עת ולפיכך להתרכז ולהתמקד פחות. אם תענו במהירות גדולה, לקוחות ישתמשו בכם באופן שוטף יותר, לאו דווקא בנשימה אחת עם העלאת הרווח שלכם מהם. נסו לחשוב על האנשים שמהווים עבורכם מודל להשראה כמו סופרים גדולים, או מרצים מבוקשים - האם הם עונים במהירות לכל מייל? כנראה שלא, הזמן שלהם יקר והם לא מספיקים לענות להכל. אני מאמין שאין כאן ביצה ותרנגולת, אלא ביצה. אם תפסיקו להיות זמינים, אנשים יבינו במהירות שהזמן שלכם יקר.


זו גם הסיבה שמשתלם לי להיות לא זמין. כך אני מושך אל עצמי את הלקוחות שמעדיפים את החשיבה האסטרטגית, את ההתעמקות ואת היכולת להתרכז לאורך זמן בצרכים שלהם. אמנם פספסתי כמה הרצאות פה וכמה סדנאות שם, אך בראייה הכוללנית הרווחתי את החוזים המשמעותיים של החברה שלי בזכות פרוייקטים אסטרטגיים שצמחו בזמן שהייתי מרוכז ללא כל הפרעות. לקוחות תאגידיים של החברה שלי, כמו בנק הפועלים, הכללית ומשרדי ממשלה שונים - מעריכים את היכולת הזו. גם פלטפורמת המנויים שלי, שמכניסה עשרות אלפי שקלים ממנויים קבועים ומתחדשים, דרשה את החשיבה הזו ואת יכולת הריכוז. הפרוייקטים שתהיו הכי גאים בהם - יוולדו בזמן האסטרטגי והממוקד שלכם, לא ברגעי האינסוף בפיד של Instagram.


אפשר גם להיות לא זמינים בצורה מאוזנת יותר. אם הגישה שלי נשמעת מעט קיצונית ואינכם מסוגלים לחיות עם העובדה שתאבדו לקוחות ותהפכו לבלתי נסבלים בעיניי אחרים, יש כמה דרכים להפחית את מידת הזמינות שלכם באופן מבוקר:

1. הודיעו ללקוחות על יום אחד בשבוע שאינכם זמינים בו לחלוטין. חברת הייעוץ Boston Consulting Group ערכה ניסוי ואפשרה לעובדיה להודיע ללקוחותיהם על יום בשבוע במסגרתו לא יהיו זמינים לפניות מלקוחות. פעילות החברה כרוכה במתן המלצות עסקיות לתאגידים הגדולים בעולם וכדי להגיע לרמת החשיבה האסטרטגית והריכוז אשר נדרשת בפעילות מסוג זה, הלקוחות הבינו לחלוטין את יועצי החברה. תוכלו גם אתם להודיע ללקוחות שלכם שבימי רביעי או שלישי, בין השעות 9:00-15:00 לא תהיו זמינים לפניות על מנת להתמקד בטיפול בצרכים שלהם. הרבה לקוחות דווקא יעריכו זאת, במיוחד אם תודיעו מראש ולא פשוט ״תעלמו״ במפתיע.

2. בדקו את הרשתות החברתיות רק 3 פעמים ביום. אנחנו מרימים את הטלפון ובודקים התראות יותר מדי פעמים לאורך היממה, מה שפוגע בריכוז. נסו לרכז את בדיקת הרשתות החברתיות ל-3 פעמים ביום אשר אורכות כ-10 דקות לכל היותר.

3. רעננו את חשבון המייל שלכם פחות פעמים. לגבי חשבון ה-Gmail שלכם, נסו לרכז את המענה למיילים ל-20 דקות ייעודיות פעמיים ביום כדי לא לפספס יותר מדי מהמתרחש. רענון תמידי הוא לא הדבר שיקדם אתכם, לא הרבה מתחדש. זכרו שרספונסיביות-יתר, פירושה עידוד אלו הבאים איתכם במגע אלקטרוני לפנות אליכם יותר ובכך לגרום ליותר בזבוז זמן.

4. מחקו את אפליקציות החדשות מהטלפון. או לפחות הגבילו את האפשרות שלהן לשלוח לכם התראות המכילות לרוב ידיעות חדשותיות זולות אשר פוגעות בתשומת הלב שלכם.

5. הרחיקו את הטלפון מחדר השינה. למה שלא תשאירו אותו לטעינה בחדר הסלון? צעד שיעשה בוודאות טוב לזוגיות שלכם ולהרגשתכם הכללית. את היתרון הגדול תרגישו בבוקר, כאשר לא תתעוררו לתוך הודעות ה-WhatsApp של הקולגות שלכם לעוד יום של יישום האסטרטגיה שלהם ולא שלכם.יכול להיות שהבהרתי והסברתי את העמדה שלי בצורה נהירה יותר? הסיבה שעדיין לא עניתי להודעות מאנשים מסויימים היא לא התנשאות ולא התעלמות, אלא רצון להתמקד ולצמוח. זה לא שחטאתי בשנאת אדם, ההיפך הוא הנכון. אני רק מחכה לראות את הדברים היפים שיווצרו בזמן החדש שיתפנה לאנשים שיקראו את הפוסט.


1,045 צפיות2 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

2件のコメント


To top that, different government projects, for example, Skill India are likewise pushing to engage the young people of the country with ranges of abilities which make them more employable and more useful in their workplace iti result. Hence, understudies who have gone through preparing at the Industrial Training Institutes (ITI) across India, have magnificent profession openings in front of them.

いいね!

To work on the course of enrollment, we have organized basic strides for you. You will get a great deal of data on the web, however we have a direct arrangement. Individuals follow the means given beneath and get their Syndicate Bank Net Banking enlistment done.

いいね!
bottom of page