אחלה בחירה

איך אפשר לפתח יצירתיות?

עודכן ב: פבר 9

אתם לא צריכים לייסד רשת חברתית כמו פייסבוק או להיות הבעלים של טסלה כדי להיות יצירתיים. מספיק שתתחילו לגרות את החושים שלכם יותר.


יצירתיות היא מרכיב חשוב להצלחה ולדעתי ניתן להעצים את התכונה הזו. אציין כאן בתשובה מספר פעולות שאנחנו יכולים לבצע כדי להגביר את הסיכויים לרגעי השראה.


צאו ל-Workation: חופשה משולבת עבודה שתקפיץ לכם את היצירתיות

חודש אחד בחו״ל משולב עבודה יכול לפתוח אתכם לתרבויות, רעיונות ואנשים חדשים. כך אני עושה את זה:
אם תחפשו בגוגל, תיחשפו לתשובות של כולם. אז אל תחפשו (רק) בגוגלעד לפני שנתיים, כמעט כל שאלה שלא ידעתי את התשובה אליה, או מסע חיפושים אחרי השראות ורעיונות, הוביל אותי לחיפוש בגוגל. מדובר בפיתרון הקל, אבל האם זה הפיתרון הטוב?

הקופסה הלבנה של גוגל נותנת לנו בפחות משנייה אחת את התשובה לכל שאלה. העניין הוא שהיא תיתן לכולם את אותן התשובות. כלומר, אם עובד אחר בחברה שלכם, סטודנט שלומד איתכם או קולגה שלכם יחפשו תשובה לשאלה – גוגל תיתן את אותה התשובה.


כאשר מדובר בשאלות טכניות, כמו ״איך לתקן מדפסת שנתקעה״ אין עם כך כל בעיה וזה אפילו יתרון שגוגל לא שולחת אותנו לתשובות פילוסופיות ומורכבות עם יצירתיות גבוהה. הבעיה מתחילה, כשהשאלות הן מורכבות יותר וכדי שהתשובה תהיה טובה דרושה חשיבה מקורית.

גם אם גוגל יתן לכם תשובה טובה, סביר להניח שעוד מיליונים של אנשים נחשפים כרגע לאותה התשובה. אז מה אפשר לעשות? לאמץ הרגלי חיפוש חדשים.


אתר QUORA, שעל דפיו עוברים כל חודש מאות מיליונים של אמריקאים (אך בישראל הוא עדיין אינו פופולרי) הוא כמו גוגל – רק מבוסס על תשובות של אנשים. מלשון המילה QUERY – שאלון – נבנה האתר שבנוי כסדרה של שאלות. אתם יכולים לכתוב באתר שאלות מורכבות מאד ולקבל תשובות של אנשים. מעבר לכך, מדובר ברשת חברתית.


אם תיתנו תשובות טובות לשאלות, אנשים יוכלו להתחיל לעקוב אחריכם. התשובות לשאלות שאתם תיראו מדורגות באמצעות Upvote שהוא הגרסה המקומית של כפתור הלייק בפייסבוק.

היתרון בחיפוש ב-QUORA ככלי להגברת יצירתיות מתחיל כשאתם מחפשים פתרונות מעניינים לשאלות.


לכן, אם אתם מחפשים רעיונות קריאייטיב, תשובות לשאלות מורכבות, כלים חדשים שיסייעו לכם לפתור בעיה טכנולוגית – כדאי מאד שתתחילו את החיפוש באתר קווארה או לכל הפחות תגוונו במעט את שורת החיפושים הבלתי נמנעת שתעשו בגוגל. אישית, מדובר באחד הטריקים שלי למקוריות.

עוד מקורות חיפוש הם מנועי חיפוש אחרים. למשל, נסו את duckduckgo – מנוע החיפוש שלא עוקב אחריכם (ולכן יש עליו פחות מניפולציות מאשר על גוגל) או אפילו חפשו לעיתים ב-yahoo ו-bing, רק כדי לגוון. מקור חיפוש אפקטיבי נוסף הוא השירות feedly שמרכז לכם מאמרי rss על תחומים שתבחרו, מבלוגים מובילים בעולם.