אחלה בחירה

איך להפוך עסק רגיל ללייפסטייל ביזנס?

המספרים הם אלו שיקבעו בסופו של דבר.

תמיד הייתי בן אדם שהמספרים הכריעו אותו. כשהיה לי מעט כסף בחשבון הבנק, זה תמיד השפיע על מצב הרוח שלי יותר מאשר חדשות עצובות. היום, כשאני מסתכל על המספרים של החברה שלי זה מסב לי רגיעה באיזשהי נקודה. אבל זה לא מסתכם רק שם - אני אוהב מספרים גם כשאני מתבונן בצמיחת הנכסים הדיגיטליים, כמויות העוקבים ביוטיוב, מספר הכניסות לאתר והרכישות של הכרטיסים לסדנאות.


תנאי ראשוני לכך שתהפכו את העסק שלכם ללייפסטייל ביזנס, הוא שתפתחו חיבה גדולה לבדיקה אמפירית מספרים של הפעילות שלכם. כשאני מדבר על לייפסטייל ביזנס, אני מדמיין בעיני רוחי עסק שההכנסות בו הן גבוהות (לפחות פי 10 מהשכר הממוצע במדינה בה הוא פועל, כלומר כ-100,000 שקלים פחות או יותר), האופרציה שלו היא פשוטה וזולה, עם שולי רווח גבוהים וכמות העובדים בו היא קטנה ככל האפשר. כמובן, שחשוב גם שהעסק ייבנה סביב נושא הקרוב לליבו.ה של הבעלים שלו.


אז איך הופכים עסק קיים, את העסק שלכם, ללייפסטייל ביזנס? קל יחסית לשים וי משמח מעל הסעיף ״העסק ייבנה סביב נושא הקרוב לליבי״ אך לגבי שני הסעיפים האחרים - מתחילים האתגרים. מהי אופרציה פשוטה וזולה? איך מגיעים להכנסות של 100,000 שקלים בחודש? מה צריך למכור כדי להגיע לשם? כמה זמן צריך להשקיע בזה?


קחו נשימה, בואו נצלול.


הבעיה הכרונית הראשונה של בעלי עסקים רבים היא סיפור הייעוץ והפגישות האישיות. בהתחלה, זה נראה מזהיר ומבטיח. הייתם פרילנסרים, נלחמתם על כל פגישה או כל ייעוץ, אבל מאז התקדמתם ועכשיו הלו״ז שלכם מתמלא בקלות יחסית ואתם יכולים לתת שירות פחות או יותר לפי כמה כוח שיש לכם. אבל הסכום המקסימלי שאתם יכולים לגבות מפגישות כאלו, הוא מוגבל. התחלתם בכמה מאות שקלים, טיפסתם עוד קצת, הוספתם מע״מ. אחר כך, כשגם זה לא הספיק, התחלתם למכור את זה כתהליך, אבל התוצאה הבלתי נמנעת וזו שלא נעים לומר אותה - היא שלא משנה כמה שילמו לכם וכמה כסף עבר לחשבון הבנק על שיחות הייעוץ שלכם, התחלתם להרגיש שזה כבר לא מספק אתכם.


במקום לכעוס על עצמיכם שאתם מרגישים כך, במקום למלמל לעצמכם משפטים כמו ״צריך לומר תודה על מה שיש״ או ״אני צריכה להסתפק בזה״. אתם צריכים לשאול את עצמיכם.ן למה אתם מרגישים ככה. למה לא מספיק לכם לקבל 600 שקלים על פגישת ייעוץ או 7000 + מע״מ על תהליך?


אני רוצה להציע תשובה: הסיבה שאתם מרגישים ככה היא כי הסכומים לא יכולים לגדול מעבר לזה.


לעבור את מחסום ה-35,000 שקלים בחודש

הסיבה שבגינה הפסקתם להיות שכירים והתחלתם להיות עצמאיים היא שחיפשתם את החופש הכלכלי לצמוח, שחיפשתם לשלוט על הזמן שלכם, שהפריע לכם מאד שיש שם מישהו או מישהי למעלה שמרוויחים בזמן שאתם עושים את כל ה-Dirty work, שהעדפתם צמיחה, על פני יציבות, שהעדפתם התפתחות על פני סטגנציה, אבל הנה, זמן לא ארוך מאד אחרי שנעשיתם עצמאיים - שוב אתם פוגשים את תקרת הזכוכית של ההכנסות שלכם. כשהייתם שכירים זה היה ברור כמה תרוויחו בסוף השנה, והנה כעצמאיים זה קורה לכם שוב.


אחרי שהפסקתם לכעוס על עצמיכם שכבר לא מזיז לכם שמישהו משלם כמה אלפי שקלים ואתם רוצים יותר, אני מציע לכם לתעל את זה למקום חיובי יותר - לייפסטייל ביזנס. זה השלב שבו עליכם לבנות מנגנוני הכנסות חדשים, מעודכנים, סקלביליים שיכולים לצמוח עוד ועוד מבלי להגדיל את כמות התשומות שלכם.


כדי שנהיה באותו העמוד, צפו בסרטון הזה עד סופו שמסביר את סוגי ההכנסות השונים שקיימים מבחינתי.

אם הייתם חסרי סבלנות ולא צפיתם בזה, אז זו ההזדמנות שלי לבקש שוב.

ואם אתם ממש חסרי סבלנות, אז תעשו סבסקרייב לערוץ, תפרגנו בלייק ותגובה כעונש, ותקראו את התמצות הזה:

  1. הכנסות פרילאנסר: הכנסות שאינן יכולות לגדול בצורה סקלבילית והתמורה עליהן היא נמוכה באופן יחסי. דוגמא: פגישות 1:1 בעלות של 400 שקלים לשעה. פרילנסר לא יכול למכור יותר מ-20 -30 שעות כאלו בשבוע וגם הוא ייגבה מעט יותר לשעה או יעבוד יותר שעות, סכום הכסף המקסימלי שניתן יהיה להגיע אליו יהיה עדיין נמוך.

  2. הכנסות סופרלרנסר: הכנסות שאינן יכולות לגדול בצורה סקלבילית והתמורה עליהן היא גבוהה באופן יחסי. דוגמא: ריטיינר קבוע מלקוח תאגידי גדול שמשלם לכם 35,000 שקלים בחודש על שירות שהוא מקבל. אתם תתקשו לטפל במספר גבוה של לקוחות כאלה מבלי לגייס עובדים נוספים ולהרחיב את האופרציה (אם תגייסו עוד עובדים וכו׳ אתם כבר לא תהיו בעולמות הלייפסטייל, אלא חברה רגילה לכל דבר). עוד דוגמא טובה היא עורכת די