top of page

אחלה בחירה

כמה מרוויח הלייפסטייל ביזנס שלי ומה אפשר ללמוד מזה?

עודכן: 6 בדצמ׳ 2021


מאד התלבטתי לפני שכתבתי פוסט עם כותרת כזו. יותר מדי אנשים ברשת מבטיחים הכנסות מהירות בזמן קצר, צמיחה כלכלית מואצת ללא כל ידע קודם או ״הכנסה פסיבית״ ללא מאמץ מיותר. אל השיח הרדוד הזה אני כמובן לא מתחבר בשום פנים ואופן, גם לא להתפארות בהכנסות לשם התפארות. בסדרת המאמרים ״לייפסטייל ביזנס״, אני רוצה לדבר אל קהל שמעניין אותו משהו אחר. אל אותם א.נשים השואפים לבסס עסק המבוסס על סגנון החיים שלהם, אשר מבינים כי מדובר בחשיבה לטווח הארוך הכרוכה במאמץ, השקעה וממון. לצורך זה, אני מעוניין לפרוס בפניכם מודל הכנסות פרקטי עם מספרים שאני עומד מאחוריו. זה לא יהיה פוסט קצר ואני מקווה שתעריכו את מידת החשיפה העצמית שאני נתון אליה בעקבותיו. לפני התחלת הקריאה, אני ממליץ מאד לקרוא את מאמר מספר 1 בסדרה שמבהיר ומדייק מהו לייפסטייל ביזנס.


כסף זה כמו פחית קולה

יכול להיות שחלק מכם אשר לא היה יכול להתאפק ודפדף לפסקאות הבאות בהן אני פורט את הכנסותיי ירים גבה או יחווה תחושת גועל קלה. אולי אפילו יחשוב שהצורה שבה אני מדבר על כסף היא רברבנית, שחצנית או הכי גרוע: נובעת מתאוות בצע. הרי צריך חוסר רגישות אמיתי, כדי לספר על הכנסות גבוהות בתקופה שבה רבים נותרו ללא עבודה. אני לא חושב שאני חמדן או לא רגיש, אך אני די בטוח שפעם הייתי משוכנע שאנשים המרוויחים סכומים גדולים של כסף, עושים זאת מתאוות בצע ושיש בכך פסול, בטח שלדבר על זה. אבל בשנת 2014 משהו בי השתנה והתחלתי להסתכל על כסף אחרת לחלוטין.

אגייס את משל פחית הקולה כדי להסביר מה הבנתי באותה השנה. אם אתם הולכים לקיוסק וקונים פחית קולה (זירו במקרה שלי) ב-7 שקלים, זה אומר שאתם מאמינים שתקבלו פחית קולה בתמורה ל-7 השקלים שלכם, ושאתם רוצים את הפחית הזו כדי לצנן את עצמכם ביום קיץ חם. אם אתם משלמים על כרטיס להופעה 300 שקלים, זה אומר שאתם מאמינים שתקבלו את הכרטיס ואתם מאמינים שהמוזיקה של אותו האמן היא נפלאה. מה שהבנתי באותה השנה הוא שאם אנשים משלמים על השירות שלי - זה אומר שהם מאמינים שהשירות שלי טוב.


העיקרון הזה נכון גם ללייפסטייל ביזנס שלך: אם אנשים משלמים על שירות כלשהו שלך, זה אומר שהם מאמינים בטיב השירות שלך. אם הם משלמים הרבה על השירות שלך – זה אומר שהם מאד מאמינים בטיב השירות שלך. אם הרבה אנשים שונים קונים את השירות שלך – זה אומר שהרבה אנשים מאמינים במה שאת או אתה עושים. לכן, המטרה העיקרית של לייפסטייל ביזנס לא מדברת בכלל על כסף, אלא על הגדלת כמות האמון שאנשים רוכשים כלפי הלייפסטייל ביזנס. כסף הוא רק דרך מספרית למדוד את הגידול באמון שאנשים רוכשים כלפי מה שאתם עושים.


״קרדיט״, אגב, זה אמון בלטינית. עכשיו, כאשר אני מקווה שניקיתי את התחושות לגבי השיח על כסף, אוכל לגשת ללב העניין.


אתחיל מהסוף - שורת ההכנסות

בפברואר 2020 הלייפסטייל ביזנס שלי הכניס קצת מעל 100,000 שקלים, קצב יומי של 3,827 שקלים ליום. מצורפת תמונה מתוך חשבונית ירוקה אשר מסכמת את מרבית ההכנסות של החברה. במאמר הזה ננבור בתוך כל אחד מ-111,158 השקלים הללו המשקפים הכנסה חודשית ממוצעת, ונבין מניין הם מגיעים, על מה אנשים משלמים ובמה זה שונה מלהיות פרילנסרים או שכירים. החשיבה אשר אתם צריכים לאמץ מבחינת מודל עסקי בלייפסטייל ביזנס, כך תראו, שונה לחלוטין מהחשיבה הדרושה לפרילנסר מצליח או לשכירה מובילה בחברה.

חשבונית ירוקה

מה ההבדל בין תמהיל ההכנסות של לייפסטייל ביזנס לבין פרילנסר או שכיר?


בחינה קפדנית של כל אחת מעוגות ההכנסה תסייע לנו להבין.

עוגת ההכנסות

לפני כמעט עשור, בגיל 22 (היום אני בן 31) עבדתי כקצין בקבע והרווחתי 8,200 שקלים לחודש. הייתי חוקר מודיעין בחטיבת המחקר של אמ״ן, תפקיד שלמדתי ממנו המון על תוכן. בתקופה ההיא הייתי כמובן שכיר – קצין בצבא הקבע. קצינים בצבא לא יכולים לעבוד בשום דבר אחר, מה שהפך את עוגת ההכנסות שלי לעוגה בטעם אחד, שכבה אחת וצבע אחד.

עוגת הכנסות שכיר

עבור מרבית השכירים והשכירות שקוראים כאן, חלוקת ההכנסות היא בדיוק כזו. אין בכך כל פסול ואת המאמר הזה אני לא כותב מתוך נקודת מבט מתנשאת או שיפוטית כלפי שכירים. אך בהסתכלות קרה, שכירים תלויים לחלוטין במעסיק שלהם לצורך יצירת הכנסות. את ההשלכות של זה ראינו בתקופת הקורונה.


אצל פרילנסרים העוגה היא רב שכבתית. אחרי שהשתחררתי מצבא הקבע, עברתי לחו״ל והפכתי להיות פרילנסר. כאן אפשר להתבלבל בין פרילנסר לבין בעליו של עסק לייפסטייל – שכן לשניהם יש גיוון מקורות הכנסה. פרילנסר הוא אדם המוכר את השעות שלו לכמה לקוחות שונים. אני הייתי במצב הזה בתחילת הדרך ובאותה התקופה חלוקת ההכנסות שלי הייתה נראית כמו בתמונה (כמובן שבכל חודש הפרופורציה היתה משתנה בהתאם לכמות ההזמנות).

פרילנסרים נהנים מתמהיל לקוחות מגוון יותר משכירים. זה אומר שאם לקוח אחד עוזב או אפילו שניים, העסק של הפרילנסר לא יקרוס. הוא יוכל למלא את הזמן שהתפנה בתשומת לב ללקוח נוסף. עם זאת, לפרילנסרים יש אתגר בהבאת לקוחות חדשים, התמודדויות מרובות עם לקוחות בעלי מוסר תשלומים ירוד וביטחון תעסוקתי נמוך - הם הראשונים ברשימת הספקים שאפשר לבטל בעיתות משבר. הקשיים הללו רלוונטים מאד במיוחד בשלבים הראשונים של הפרילנסר בהם הוא או היא צריכים לבסס את המובילות וההתמחות שלהם בתחום.


פרילנסרים רבים שואפים להפוך לבעלי לייפסטייל ביזנס (גם אם עד המאמר הזה לא ידעו לתת לזה שם). אני חושב שפרילנסרים מצליחים הם בעלי נקודת הפתיחה הטובה ביותר להפוך ללייפסטייל ביזנס אם הם רק ישנו דפוסי חשיבה. התחושה שעשוייה להוביל אתכם לשם, היא שכבר מכרתם את כל השעות שלכם ומלבד העלאות מחירים קלות אין לכם עוד יכולת לגדול ולהשפיע על עוד אנשים. זו נקודה מצויינת לפתוח ממנה לייפסטייל ביזנס, אשר מתעתד להשפיע על חייהם של יותר אנשים, מה שמשפיע על עוגת הכנסות אחרת לחלוטין.


בלייפסטייל ביזנס נראה עוגת הכנסות מאד ייחודית. בעליו של לייפסטייל ביזנס ישאף או תשאף לגיוון מקורות הכנסה אדיר וליצירת הכנסות מרובות שאינן תלויות במכירת שעות, שכן אחת המטרות היא להשפיע ולהגיע ליותר אנשים. בתוך הגרף שמייצג את עוגת ההכנסות שלי, תוכלו לראות מאות פסים קטנטנים - אלו מייצגים את אותן מיקרו הכנסות שמאפיינות את העסק שלי ועסקי לייפסטייל אחרים. בעליו של לייפסטייל ביזנס מבין שכמות השעות שלו היא מוגבלת ולכן עליו לייצר מקורות הכנסה מגוונים, ברמות תמחור שונות, המנותקים מהזמן שלו.


איך נראית עוגת ההכנסות של עסק לייפסטייל בריא ובועט?

בעלי עסקי לייפסטייל חייבים לגוון את מקורות ההכנסה ולנתק למחצה את התלות בין השעות שלהם להכנסות שלהם.

  • מכירת הרצאות וסדנאות: נשמע טריוויאלי וזה אכן כך, לא תמיד צריך להמציא את הגלגל. חלק מההכנסות שלי ושל עסקים דומים אחרים נובע ממכירת הרצאות וסדנאות. משהו שמאפיין בעלי עסק לייפסטייל, הוא ״מימצור״. זו מילה שהמצאתי. הרעיון במילה הזו הוא להפוך משהו למוצר. לכן, אם אתם מתחילים עסק לייפסטייל כדאי שתיתנו להרצאות שלכם שמות ברורים וקליטים. כדאי אפילו להכין תפריט הרצאות שניתן לשלוח בקלות לארגונים. הרצאה היא לא סתם הכנסה – היא הזדמנות לייצר קשרים חדשים ולהפנות את האנשים מהמרחב הפיזי למרחב הדיגיטלי. הרצאה במקומות נחשבים יכולה גם לייצר לכם הזדמנויות חדשות. בעוד פרילנסרים מבצעים עבודות אשר מקדמות רק את לקוחותיהם, בעלי לייפסטייל ביזנס מוצאים דרכי הכנסה אשר גם עוזרות ללקוחותיהם וגם מקדמות אותם.

  • תכנית מנויים: ההכנסה שאני הכי גאה בה היא פלטפורמת המנויים שבניתי לחיפוש עבודה. באתר יש מעל 5,000 אנשי ונשות תוכן אשר מוצאים עבודות דרך הפלטפורמה כאשר התשלום על מנוי פרימיום בה הוא 30 שקלים לחודש. אין תענוג גדול יותר מלדעת שבמקום לקחת את כל העבודות שעולות לקהילת התוכניסטים שאני מנהל אל עצמי, אני נותן אותן לחברי הקהילה. לתוכנית מנויים יש יתרון עצום: היא תייצר לכם הכנסה קבועה, צפויה ובלתי תלויה בשעות.

כמובן שתוכנית מנויים כמו שלי לא תתאים לכולם. אבל הנה עוד רעיונות פרקטיים לחלוטין אשר עשו ישראלים שאני מעריך. בחרתי בכוונה ישראלים כדי לתת לכם דוגמאות ישימות שקרו כאן בארץ. אנשים כן ישלמו אם יש משהו איכותי. 1. ניצן פוקס, אשר בנה את הפודקאסט ״המשחק הגדול״ יצר מנוי חודשי לתוכן אקסלוסיבי שלו על גיאופוליטיקה ואסטרטגיה.

2. היוטיובר אלון גרעיני בנה תוכנית מנויים בערוץ היוטיוב שלו. מנויים זוכים